YouTube

YouTube’da devrim! Lisanslı müzik kullanımına izin!

YouTube, kısa biçimli içerik oluşturucularının “çoğu kesim için” 30 ila 60 saniyelik lisanslı müzik kullanabileceklerini söylüyor. Fakat, birtakım müzikler eskisi üzere 15 saniyelik hudutta kalacak. İçerik oluşturucular, YouTube uygulamasının ses seçicisinde her müziğin ne kadar müddete müsaade verdiğini süratli bir halde görebilir. Yeni müzik uzunluğu seçenekleri bugün kullanıma sunuluyor.

Kullanıcı tarafından oluşturulan görüntüler son on yılda bir patlama yaşadığından, agresif yayından kaldırma bildirimleri, tüm platformlardaki yayıncılar için bir baş ağrısı haline geldi. Plak şirketleri ekseriyetle telif hakkı uygulamalarını otomatikleştirerek, telif hakkı ihlali bildirimleri konusunda çok istekli davranıyor. Örneğin, içerik oluşturucular, yoldan geçen bir otomobilden gelen birkaç saniyelik müzik sesi sebebiyle görüntülerini telif hakkıyla korunan ses içerdiği teziyle işaretlendiğini gördü.

YouTube’da devrim! Lisanslı müzik kullanımına izin!

Şarkı limiti artışı, YouTube’un TikTok içerik oluşturucularını (ve hasebiyle izleyicileri ve reklamlardan gelecek dolarları) Shorts’a çekmeye yönelik en son teşebbüsü. Eylül ayında şirket, nitelikli içerik oluşturuculara müzik kullanıp kullanmadıklarına bakılmaksızın reklam gelirlerinden %45’lik bir hisse vereceğini duyurmuştu. TikTok da evvelki “statik para havuzu” yaklaşımıyla ilgili şikayetlerin akabinde bu yılın başlarında emsal bir paylaşım programı başlattı.

1,5 milyara ulaşan Shorts görüntülemesine bakıldığında YouTube’un agresif yaklaşımı sonuç veriyor üzere görünüyor. TikTok ise eylül 2021 prestijiyle, aylık 1 milyar kullanıcıya ulaştı. Bununla birlikte, YouTube’un görüntü alanındaki genel hakimiyeti göz önüne alındığında, bu sayılar muhtemelen aslında YouTube’da olup başka içerikleri de izleyen bireyleri de içeriyor. Öte yandan TikTok’un sayıları, YouTube ve Meta üzere başka medya devlerini takip etmeye de devam eden bir kitle olan ve kendine has kısa biçimli görüntüler arayan insanları daha açık bir biçimde kapsıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al