YouTube

 ASUS Zenbook 14 UX3402Z OLED İncelemesi

ASUS’un Zenbook serisi ile hafif, güçlü ve uzun ömürlü iş bilgisayarları ürettiğini biliyoruz. ASUS burada çıtayı daha da yükseltmiş, Zenbook 14 UX3402Z’yi öbür Ultrabook modellerinden ayıran teknik özelliklere yakından bakalım…

4 Çekirdek tarih oldu, 12 Çekirdek,16 Thread bir Ultrabook: ASUS ZenBook 14 OLED UX3402Z modelini inceliyoruz. EVO sertifikalı bu ultra ince Ultrabook, çağdaş ince bilgisayarların en ileri teknolojilerini bir ortada sunuyor.

 • 00:00 – Intel EVO sertifikası baş rahatlığı sağlamaya yönelik.
 • 00:45 – Pantone onaylı, 90 Hz, 16:10 bir OLED ekran.
 • 01:00 – Kasası harikulade görünüyor. Magnezyum alaşım.
 • 01:50 – 1370 Gram ile en hafif model değil fakat gereğince hafif.
 • 02:20 – Ekranın renkleri çok âlâ ve ölçüp test ettik.
 • 02:25 – 16:10 iş için daha güzel, kasanın görünümünü de değiştiriyor.
 • 03:52 – Hoparlörler, havalandırma ve tasarım değişiklikleri.
 • 04:10 – Bu kasanın egzos çıkışı yanda.
 • 04:53 – Fan ve soğutma ziyadesiyle kâfi.
 • 05:10 – Menteşesi de çok şık.
 • 05:25 – Klavye dizilimi ve değerlendirmesi.
 • 05:50 – Güç açma tuşu ve parmak izi okuyucu burada yeterli mi?
 • 06:20 – Intel 1260P işlemci 4 çekirdekte yüksek frekans ve Hyperthreading ile 8 izlek, 8 de verimlilik çekirdeğiyle toplam 16 Thread/izlek var!
 • 07:30 – Cinebench R23 tek ve çok çekirdek, Blender FishyCat vb. performans skorları.
 • 08:00 – 20W, 28W ve 64W bu işlemci için farklı TDP pahaları.
 • 08:55 – Tam performans modu için yapmanız gereken ayar.
 • Çoğu ASUS laptopta bulunan MyASUS altından Performance ya da Standart Mode açmayı unutmayın. Standart mod gereğince sessiz.
 • 09:25 – Görüntü dönüştürme süreci, SSD performans testi ve öbür teknik ayrıntılar.
 • 10:00 – Atto Disk Benchmark.
 • 10:18 – PCMark10 Pil testi sonuçları çok yeterli.
 • 11:10 – 8 GB mı 16 GB mı? 16 almak mantıklı.
 • 11:45 – İnternet sürat testi, adaptör ile 1 Gbps ethernet ve 1 Gbps’ye yakın Wi-Fi 6E.
 • 12:42 – Boşta güç tüketimi çok düşük.
 • 13:20 – Kamera kalitesi hoş ancak eksiksiz değil.
 • 13:43 – 75 watt saat batarya ve kasaya oranı çok uygun.
 • 14:10 – Type-C 65 Watt şarj aygıtıyla geliyor.
 • 14:50 – Portları da özetleyelim: Thunderbolt 4 x2 aslında çok esnek.
 • 15:50 – Ergonomik kıymetlendirme, Touchpad.
 • 16:20 – BIOS ayarları da donanım testleri içeriyor.
 • 17:10 – İş yapmak için üretkenlik ve kullanışlılık.
 • 18:30 – Sonuç kıymetlendirme ve genel mevzular.

14 inç büyüklüğünde OLED panel kullanılan bu ekranın temelinde Samsung ATNA40YK07-0 bulunuyor. 2880×1800 çözünürlük ile birlikte 16:10 oranına sahip bu ekran 90 Hz tazeleme suratı ile birlikte size dinamik bir yapı sunuyor. Yalnızca çözünürlük ve yenileme suratı olarak değil HDR ile Pantone onaylı renk kalibresi ile dikkat çekiyor ve opsiyonel olarak dokunmatik ekran da sunuyor size ASUS. Aygıtın ekranını 180 dereceye kadar açabiliyorsunuz ve ekran altındaki kauçuklar gerektiği yerde yükseltme yaparak ek hava boşlukları oluşturabiliyor.

Uzun kullanım için OLED panellerde oluşan yanıklar nedeniyle çekimser davrananlar var lakin ASUS, OLED Deva ile bu duruma karşı hoş tedbirler almış. MyASUS içerisinden OLED Deva sekmesine geldiğiniz vakit misyon çubuğu ve ekran gözetici ayarlarını açabilirsiniz. Kendi kullanımlarımızda da kullanıcı yorumlarında da 1 yıldan uzun müddette OLED modellerde yaygın bir sorun ile karşılaşmadık.

Fiziksel Özellikler ve Bağlantılar

314 mm x 220 mm x 16.9 mm boyutları ve ince çerçeveleri ile 14” bir aygıta nazaran kompakt yapı sunan Zenbook 14 OLED magnezyum materyalden yapılmış bir kasaya sahip. Magnezyum yapılı kasa aygıta sağlamlık katıyor ve yükünü da arttırmıyor.

1.37 kilogramlık yükü ile Zenbook 14 OLED, birçok 13 inç aygıt ile yük konusunda yarışabilecek seviyede.

Cihazın sol tarafında yalnızca USB 3.2 Gen 2 Type-A USB portu ve hava tahliyesi için boşluklar bulunuyor. Eski jenerasyon Zenbook modellerinde sıcak hava tahliyesi ekran ile kasa ortasındaki boşluktan sağlanıyordu ve menteşe durumuna bağlı olarak atılan havanın büyüklüğü değişebiliyordu, bu halde konum bağımsız stabil hava tahliyesi sağlanmış.

Sağ tarafına geldiğimizde ise tam uzunluk HDMI 2.0b portu, 3.5mm combo ses portu, 2 adet Thunderbolt 4 takviyeli Tip-C portu ile Micro SD kart okuyucusu bulunuyor.

Cihazda Intel’in EVO sınıfı verimli işlemcilerden biri olan Core i7 1260P kullanılmış.  İşlemci 4 performans çekirdeğinin yanında 8 verimlilik çekirdeği ile 16 Thread sunuyor ve 2.1 GHz temel, 4.7 GHz boost frekansına sahip.  Dahili gelen Iris Xe 96 Eu grafik ünitesi 1400 MHz frekansa sahip.Cihazda 16 GB LPDDR5 bellekler bulunuyor ve çift kanal LPDDR5 bellekler 4800 MHz sürate sahip. 8GB belleğe sahip varyantı olduğunu ve belleklerin anakartı lehimli olduğundan ötürü değiştiremediğinizi belirtelim. Yani kapasite seçimi yaparken dikkatli olmakta yarar var.

Depolama olarak 1 TB üzere yüksek kapasiteye sahip PCIe Gen 4 takviyeli yüksek süratli bir SSD kullanıyor. Bu SSD saniyede 6800 MB okuma ve 4900 MB yazma suratına sahip.

Depolama olarak birçok farklı seçeneğiniz var ve gelen SSD değişebiliyor. 256 GB, 512 GB ve 1 TB depolamaya sahip modeller WD, Micron ve Samsung’un PCIe Gen 3 ya da 4 SSD’lerini kullanıyor bu da konfigürasyon sayısını arttırıyor.

Chicklet klavye alt kasanın çoğunluğunu kaplıyor ve beyaz art aydınlatmaya sahip. Tuş aralıkları ülkü ve büyük tuşlar yazım hissiyatını düzgünleştiriyor. Parmak izi okuyucusuna sahip metal açma tuşu klavyenin içerisine yerleştirilmiş.

Numpad fizikî olarak bulunmasa da Touchpad alanını dokunmatik bir numpad olarak kullanmanıza imkan sağlıyor. Touchpad demişken, büyük ve kaygan Touchpad fare olmadan 1800p ekran ile hoş bir tecrübe sunuyor.

HD Webcam iş görüşmeleri ve günlük işler için kâfi fakat yayıncılık ve görüntü çekimleri için kâfi gelmeyebilir. Kameranın Windows Hello dayanağı olmadığını belirtelim.

Batarya ve Şarj Adaptörü

75 Wh batarya size uzun bir pil ömrü sunabiliyor. PCMark 10 Çağdaş Office batarya testinde 8 saat 54 dakika batarya mühleti elde ettik. Test esnasında ekran parlaklığı %50’de, ses %20’de ve klavye ışıkları açıktı.

Cihazın yanında gelen şarj aygıtı 220 gram tartıya sahip Tip-C standardına sahip 65W bir adaptör. Üniversal ilişki ile bir arada hafif adaptör kullanılması çantadaki tartısı ve şarj aygıtı sayısını azaltıyor.

Cihazda Dolby Atmos dayanaklı Harman Kardon ses sistemi bulunabiliyor ve bir ofis/iş bilgisayarına nazaran çok uygun ses performansına sahip olabiliyorsunuz. Ölçümlerimizde hiçbir özel ses ayarı yokken bile 77-80 desibel ortası ses şiddeti ölçtük.

Intel AX211 yongası ile bir arada Wi-Fi 6E ve Bluetooth 5.2’yi kullanabiliyorsunuz. 6 GHz bandı şimdi tam keşfedilmemiş iken size özel ağın tadını çıkarabilirsiniz. Aygıtta RJ45 portu yok lakin yanında gelen USB 3.0 Ethernet adaptörü ile birlikte RJ45 Ethernet portunu USB Type-A portu üzerinden kullanabiliyorsunuz. Gigabit internet ile denediğimizde bu adaptörden tam performans alabildik.

BIOS

Cihazın BIOS’una bilhassa dikkat çekmek istedik çünkü standart bir BIOS değil. Olağanda Ultrabooklar aygıtlarda eski tip BIOS arayüzleri ile karşılaşırız lakin ASUS burada özel bir BIOS sunmuş ve bu özel BIOS birçok yeniliği beraberinde getiriyor. Click BIOS yapısında fare kullanabildiğiniz özgür bir BIOS ve içerisinde donanım sıhhati testleri bulunuyor, kurumsal alanda da kullanılabilecek bir aygıt olduğundan şahısların basitçe test yapabilmesi için hoş bir kolaylık olmuş. Birçok donanımınızı test edebilirsiniz ve bunu en az vakit harcayarak yapıyorsunuz.

Daha evvel incelediğimiz ASUS ExpertBook B5402CB modelinde de Intel 1260P işlemci vardı. Lakin ExpertBook, ZenBook’a nazaran daha kıymetli bir model. Kasası Rugged diyemeyiz çünkü o biraz daha kaba kasalar için geçerli lakin daha sert, daha da endüstriyel sağlamlık odaklı diyebiliriz. ZenBook da EVO etiketiyle kalitede çok üst düzeyde, endüstriyelden çok zerafet hissettiriyor.

ASUS bilhassa son iki yıldır OLED modellerle ve güçlü Ultrabook bilgisayarlar ile dizüstü bilgisayarda iş dünyasını önemli ciddi gaye alıyor ve büyüme oranlarına bakarsak bunun karşılığını da alarak hissesini artırıyor. Sistemlerin memnuniyet düzeyi çok yüksek ve her gelen model, bir evvelki jenerasyonda kullanıcıdan gelen yorumlara cevap veriyor. Mesela soğutmanın ekrana hakikat olması ekrana ziyan vermese de birtakım kullanıcılar yandan olursa daha rahat hissedecekti, bu modelde de yandan tahliye konulmuş.

Artı: EVO sertifikalı, 90 Hz Pantone onaylı OLED ekran, fan modları, kasa kalitesi, ayrıntı kalite düzeyi, işlemci performansı, batarya kapasiyesi, TB4 portları ve Type-C şarj.

Eksi: Windows Hello takviyesi kamerada yok yani yüz tanımıyor. Olduğu üzere kabul etmeniz gerekiyor, farklı kapasite sürümler olsa da özelleştirilebilir bir aygıt değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom