YouTube

Ryzen 3000 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

AMD’nin yeni işlemcileri yeni PlayStation 5’te kullanılacak. Sony, özel imal, 7nm AMD Ryzen Zen 2 ve Radeon Navi mimarili ekran kartı kullanacağını belirtmişti. Pekala Zen 2 işlemciler ne sunuyor?

İlk Bakışta Zen 2

 • %15 daha yüksek IPC
 • İki kat daha fazla önbellek
 • İki kat daha fazla kayar nokta performansı

Zen 2 Chiplet Tasarımı

AM4 platformu birinci ortaya çıktığında 28nm üretim teknolojisi ile üretiliyordu ve o vakitler firmanın aklında chiplet tasarımı kullanmak yoktu. Tek bir yonga içinde hem işlemci hem de bellek denetimcisi yer alıyordu.

Yeni işlemcilerle birlikte AMD artık bellek ve giriş/çıkış kontrolcüsünü başka bir yongaya taşıdı. Bu, firmanın daha evvel işlemciye yerleştirdiği Infinity Fabric teknolojisi ile mümkün oldu. Kelam konusu yeni G/Ç yongası sayesinde firma hem bellek gecikmesini azaltıyor ve daha yüksek bellek frekansı destekleyebiliyor.

İlerleyen yıllarda artan çekirdek sayısı ile birlikte chiplet tasarımı ortaya çıktı. Çok yongalı paketleme (Multi-Die Packaging)  olarak geçen bu yeni yaklaşım, SOC’lerin ortaya çıkardığı maliyet limitlerini aşmak için kural idi.

Birden çok yonganın tek bir işlemcide bir ortaya geldiği birinci tasarımı Threadripper ile birlikte gördük. Dört farklı çip, tek bir işlemcide kullanılarak çekirdek sayısı konusunda yeni bir boyuta geçmek mümkün oldu.

Zen 2 ile birlikte artık daha da farklı bir tasarım geliyor. Küresel Foundaries tarafından üretilen 12nm G/Ç çipi (X570 14nm) , TSMC tarafından üretilen Zen çekirdekleri ile birebir işlemcide kullanılıyor. Sonrasında da her iki çip Infinity Fabric ile birbirine bağlanıyor. İşlemci çekirdeklerinin de burada iki kısıma ayrıldığını görüyoruz. Her biri sekiz çekirdekli iki adet yonga ile AMD, 16 çekirdekli bir işlemciyi 7nm üretim teknolojisinin boyut avantajı ile de üretmeyi başarabiliyor.

7nm Avantajı

AMD, 7nm sayesinde birebir alana da 14nm’ye nazaran iki katı daha fazla transistör sığdırabiliyor. Bu da birebir işlemci boyutunda daha fazla çekirdek manasına geliyor.

Buna ek olarak 7nm ile birlikte güç tüketimi de azalıyor. Firma bu sayede 16 çekirdekli bir işlemciyi 105W üzere inanılmaz bir TDP ile masaya koyabiliyor.

Zen 2 mimarisi ile firma saat vuruşu başına performansı da artırıyor. Ryzen 3000 serisi bu bağlamda evvelki nesile nazaran %15 daha yüksek bir IPC performansı sunuyor. Firma bu artışı her iki yılda bir devam ettireceğini belirtiyor.

Zen 2 ile birlikte AMD işlemcilerin önbelleğini de iki katına çıkartıyor.  Firma buna ek olarak işlemcinin komut seti varsayım etme yeteneğini de güzelleştirmiş. İçerik oluşturma süreçlerinde daha yüksek performans için de kayar nokta hesaplama performansı iki katına çıkartılmış.

Tek Çekirdek Performansı

AMD’nin Zen ve Zen+ mimarisindeki tek çekirdek performansı rakip Intel’in gerisinde kalıyordu. %15 IPC artışı ile birlikte Zen 2 işlemciler Cinebecnh tek çekirdek performansından %21’lik bir artış gösteriyor evvelki Zen+ modellerine nazaran.

Oyun Performansı

AMD’nin tek çekirdek performansını artırdığını belirtmiştik. Bunun oyunlara yansıması da anında gerçekleşmiş. Firma artık direkt 9900K’yı karşısına alabiliyor ve skorlarda da önüne geçebiliyor.

AMD: Testlerde Intel’in Spectre ve Meltdown performans düşüşlerini koymadık. AMD testlerinde de 1903 sürümünün avantajları yok. Fark daha da yüksek olacak.

AMD’nin Zen 2 ile birlikte en büyük bombası elbet Ryzen 9 3950X oldu. 16 çekirdekli bu işlemcinin Intel tarafında LGA 1151 platformunda bir rakibi yok. Bu bağlamda AMD’nin çekirdek sayısındaki bu devasa artış ile tarih yazdığını söyleyebiliriz.

Zen 2 ile birlikte AMD’nin işlemcilerinde artık bilinen bir güvenlik açığı mevcut değil. Donanımsal olarak bütün açıklar kapatılmış.

PCI Express 4.0

AMD’nin Ryzen 3000 ile sunduğu en büyük yeniliklerden biri de PCI Express 4.0 teknolojisi. PCI Express 4.0, 3.0’ın iki katı daha fazla performans sunarak yeni jenerasyon SSD’lerin de önünü açıyor.

PCI Express 4.0 ihtiyaçları yüksek olduğundan dolayı AMD burada yeni malzemeler kullanmak yoluna gitmiş. Riskli olan bu süreçten firma karlı çıktı: Dünyanın birinci PCI Express 4.0 takviyeli platformu.

Daha Düşük DRAM gecikmesi

Ryzen 3000 ile AMD bellek erişimini de güzelleştirmiş. Evvelki mimariye nazaran Zen 2 işlemciler bellek 33ns daha erken müddette erişebiliyor. Standart bellek takviyesi de artık 3200 MHz. 3733 MHz ise AMD’nin tavsiyesi. Üstüne çıkıldığında bellek frekansı ikiye bölünecek ve bu da gecikmeyi artıracak.

Zen 3 ve Zen 4

AMD şu anda Zen 3’ün dizaynını da bitirmiş durumda ve firma artık Zen 4 dizaynına başlamış durumda. Zen 3 7nm+ teknolojisi kullanacakken Zen 4 ile kullanılacak üretim teknolojisi  konusunda şu anda bir bilgi yok.

Windows 10 1903 Zen 2

AMD’nin belirttiği üzere yeni Windows 10 1903 sürümü Zen 2 mimarili Ryzen 3000 işlemciler için optimizasyon içeriyor. Bu sayede saat frekans seçimi mühleti 30ms’den 1-2ms’ye düşüyor. Bu, 20 kat artış manasına geliyor.

Gerçek dünyadaki testlere baktığımızda örneğin Rocket Leage’de 1080p’de %18 üzere inanılmaz bir performans artışı görüyoruz.

Precision Boost 2

Daha âlâ bir soğutmanız varsa her vakit daha yüksek frekans elde edebiliyordunuz. Precision Boost Overdrive ile artık otomatik overclock özelliğini de Ryzen Master üzerinden kullanabilirsiniz.

Ryzen 3000 APU’lar

Öncelikle iki model sunuyor AMD bize, 3200 G ve 3400G. Öte yandan her ikisi de Zen+ tabanlı, Zen 2 değil. Burada firmanın isimlendirmeyi de buna uygun yapmasını isterdik açıkçası.

Ryzen 3000 APU özellikleri:

 • İçerik muhafazalı 4K dayanağı (Netflix, Vodu, Amazon Instant Görüntü vb.)
 • FreeSync 2
 • Radeon Anti-Lag

3200G:

 • 4.0 GHz Boost
 • 3.6 GHz temel frekans

3400G

 • Dünyanın en güçlü grafik işlemciye sahip CPU’su.
 • AMD Wraith Spire 95W soğutucu
 • Yüksek kaliteli metal sıvı macun

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom