YouTube

Tek bir güvenlik açığı PlayStation 5’in kırılmasına yol açtı!

Bir konsol piyasaya çıktığında akıllara elbet birinci başta aygıtın yazılımının kırılıp kırılamayacağı sorusu gelir. Hatta birebir şey oyunlar için de geçerli. Bunun en büyük nedeni günümüzde bu üzere eserlerin fiyatının büyük oranda artması demek mümkün. Lakin üstteki durumlar hak sahibinin onayı ve müsaadesi olmadan gerçekleştiği için korsan kategorisine giriyor ve büsbütün yasa dışı kabul ediliyor.

Tabii bu noktada 2020’de kullanıcıların beğenisine sunulan yeni jenerasyon PlayStation 5 konsolunun da akıbeti merak ediliyordu. Lakin kısa mühlet evvel bu durum kesin bir karşılık buldu. Çünkü konsolun yazılımı bir Webkit güvenlik açığı nedeniyle kırıldı. Hatta bahisle ilgili bir video da paylaşıldı.

PlayStation 5 yazılımı nasıl kırıldı?

Ülkemizde 16 bin TL düzeylerinden başlayan fiyatlarla satışta bulunan PlayStation 5 konsolunun yazılımı çıkışının üzerinden iki yıl geçmesinin akabinde resmen kırıldı. Natürel bugüne dek konsolun kırıldığına dair birçok argüman ortaya atıldı. Bilindiği üzere geçtiğimiz yılın sonunda makûs şöhretiyle tanınan bir hacker kümesi aygıtın kök anahtarına erişim sağladığını argüman etti.

Konsolun kırılma süreci, kısa müddet evvel yayınlanan görüntüyle resmen sonuçlandı. Çünkü SpecterDev isimli PlayStation korsanı, bir Webkit güvenlik açığından faydalanarak sistem sürümü 4.03’e kadar tüm PS5 konsollarına tam erişim sağladı. Bu, korsan oyun yükleme de dahil birçok sürece ortam hazırlıyor.

Hacker, dijital sürümün 4.03 ve diskli sürümün ise azamî 4.51‘e kadar kırılabileceğini belirtiyor. Bunun nedeni ise vakitle gelen güncellemelerin yeni sürümlerdeki güvenlik açıklarını kapatması. Son olarak sanıldığının tersine PS5’in kırılması birinci etapta çabucak genel kullanıcıya yansımayacak. Çünkü konsolun sistem güncellenen sistem sürümü bu durumun hareket kabiliyetini kısıtlıyor. SpecterDev’in kendisi de bunun birinci etapta daha çok geliştiriciler için faydalı olduğunu söylüyor. Son olarak mevzuyla Github üzerinden gerekli bilgilerin ve dokümanların paylaşıldığını da belirtelim.

PlayStation kırma süreci nedir?

PlayStation kırma sürecini, bir iPhone’Jailbreak yapmak yada Windows işletim sistemini, bilgisayarınızda kaçak olarak kullanmak üzere düşünebilirsiniz. Aygıta yüklenen ve yazılımında bir kadro değişiklikler yapan bu uygulamalar, fiyatlı yahut fiyatsız oyunların dileyen herkes tarafından hiç bir meblağ ödemeden, oynanabilir bir hale gelmesini sağlıyor.

Tabii konsolunuza bu süreci uygulatmanız şad kalacağınız manasına gelmiyor. Zira bu durum yazılımda hiç bir ıstırap çıkarmasa bile sadece kıssa modlarını oynamanıza imkan sağlanacaktır. Yani çevrim içi oyunlara kırılmış bir aygıtla iştirak sağlayamazsınız.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom