YouTube

PlayStation 6 hakkında birinci bilgiler geldi! İşte çıkış tarihi

Oyun dünyasının en büyük isimlerinden Sony, PlayStation serisiyle birlikte oyun konsolları bölümünün en büyük isimleri ortasında yer alıyor. İki yıl evvel PlayStation 5‘i tanıtan şirket, Microsoft ile içinde bulunduğu yarışta öne geçmek için gözünü serinin bir sonraki oyuncusuna çevirdi.

PlayStation 6, 2028’de sahne alacak

Sony, PlayStation 5 serisiyle birlikte büyük muvaffakiyetler elde etti. O denli ki birinci çıktığında yüksek satış kıymetlerine ulaşan şirket, yaşanan çip krizinden az da olsa etkilendi. Şirket, hali hazırda bulunan son oyun konsolunu çıkardığında 7 yıllık döngüye sadık kalacaklarını belirtmişti. Görünen o ki o denli de olacak.

Microsoft’un bu yılın başında Call of Duty üzere üretimlerle bölümde yer edinen Activision Blizzard’ı 68.7 milyar dolara satın alması, oyun dünyasını derinden sarstı. Bu gelişme sonrası Sony üzere rakip şirketlerin paylarında gözle görülür bir düşüş yaşanmıştı. Ardından teklifle ilgili soruşturma başlatıldı. PlayStation 6 çıkış tarihi de soruşturma dataları ışığında ortaya çıktı.

69 milyar dolarlık satın alımı kabul ettirmek için AB rekabet konseyi ile tartışma içerisinde olan Microsoft, bilhassa Call of Duty oyunu yüzünden Sony ile karşı karşıya gelmişti. AB ve ABD’li rekabet kurumları; Call of Duty, Warcraft ve Candy Crush üzere çeşitli büyük oyunların geliştiricisi olan Activision-Blizzard’ın Microsoft’a satılmasıyla rekabetin baltalanacağını düşünüyor.

Ancak Microsoft ise bu muahedeyi, taşınabilir oyun sektöründe Tencent’e rakip olmak emeliyle yürüttüğünü belirtiyor. Soruşturmadan kaçınmak isteyen şirket, PlayStation 4 ve PlayStation 5 için 10 yıllık Call of Duty yayınlama kelamı verse de Sony’nin tenkitlerine maruz kalmıştı. Sony, Call of Duty’nin 10 dolarlık Xbox Game Pass’te olmasıyla, PlayStation’da 70 dolara satılmasının eş bedel olmadığını lisana getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al